D38999/20WG41JA
Mfr.Part #
D38999/20WG41JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2009
Shell Size - Insert :
21-41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20WG41JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41JA Overview
D38999/20WG41JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41JA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER