D38999/20WG41HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Published :
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
G
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
Number of Positions :
41
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
41
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WG41HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG41HE Overview
D38999/20WG41HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER