D38999/20WG41HD
Mfr.Part #
D38999/20WG41HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41HD
Manufacturer :
Corsair
Factory Lead Time :
8 Weeks
Receptacle, Male Pins
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG41HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG41HD Overview
D38999/20WG41HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41HD Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER