D38999/20WG41HB
Mfr.Part #
D38999/20WG41HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
21-41
Current Rating (Amps) :
7.5A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
41
ECCN Code :
EAR99
Published :
2007
Datasheets
D38999/20WG41HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG41HB Overview
D38999/20WG41HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41HB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41HB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER