D38999/20WG41HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Applications :
Military
Published :
2009
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
41
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20WG41HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41HA Overview
D38999/20WG41HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER