D38999/20WG41HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG41HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
41
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Published :
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG41HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WG41HA Overview
D38999/20WG41HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41HA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER