D38999/20WG41BE
Mfr.Part #
D38999/20WG41BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
E
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
41
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
41
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Published :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Plating :
Cadmium
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG41BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41BE Overview
D38999/20WG41BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41BE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT