D38999/20WG41BB
Mfr.Part #
D38999/20WG41BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Gender :
No
Contact Type :
No
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
41
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.77mm
Depth :
40.1mm
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
41
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WG41BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41BB Overview
D38999/20WG41BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT