D38999/20WG41BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
32.77mm
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
41
Shell Material :
Aluminum
Depth :
40.1mm
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
41
Published :
Datasheets
D38999/20WG41BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41BB Overview
D38999/20WG41BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT