D38999/20WG41BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Depth :
40.1mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
32.77mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
41
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Published :
Contact Material :
Copper
Datasheets
D38999/20WG41BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41BB Overview
D38999/20WG41BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT