D38999/20WG41BA
Mfr.Part #
D38999/20WG41BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
G
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
41
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
yes
Shell Size - Insert :
21-41
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG41BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41BA Overview
D38999/20WG41BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT