D38999/20WG41BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
41
Number of Positions :
41
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
21-41
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
2007
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
G
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20WG41BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41BA Overview
D38999/20WG41BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT