D38999/20WG41AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AN
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 41C 41#20 PIN RECP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Shell Size :
G
Shell Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
41
Pbfree Code :
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
IP67
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
Receptacle
Voltage - Rated :
1.8kV
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WG41AN
Conesys D38999/20WG41AN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 41 Positions
D38999/20WG41AN Overview
D38999/20WG41AN Features
D38999/20WG41AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT