D38999/20WG41AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body/Shell Style :
Receptacle
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
Number of Positions :
41
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Shell Size :
G
Ratings :
IP67
Shell Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
41
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
1.8kV
Datasheets
D38999/20WG41AN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminium CABLE AND PANEL 41 Positions
D38999/20WG41AN Overview
D38999/20WG41AN Features
D38999/20WG41AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG41AN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT