D38999/20WG41AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Insert Material :
Plastic
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
41
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
41
Published :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WG41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AE Overview
D38999/20WG41AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT