D38999/20WG41AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG41AE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
41
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Orientation :
E
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WG41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AE Overview
D38999/20WG41AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT