D38999/20WG41AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
41
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Empty Shell :
yes
Contact Size :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WG41AE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AE Overview
D38999/20WG41AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT