D38999/20WG41AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
41
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
41
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WG41AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AC Overview
D38999/20WG41AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT