D38999/20WG41AC
Mfr.Part #
D38999/20WG41AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
20
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WG41AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AC Overview
D38999/20WG41AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT