D38999/20WG41AB
Mfr.Part #
D38999/20WG41AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
No
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Contact Gender :
Male
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
B
yes
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
21-41
Published :
2006
Datasheets
D38999/20WG41AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41AB Overview
D38999/20WG41AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT