D38999/20WG41AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
41
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
41
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Orientation :
B
Datasheets
D38999/20WG41AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WG41AB Overview
D38999/20WG41AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG41AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG41AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT