D38999/20WG41AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
41
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
21-41
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Number of Positions :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
Published :
2009
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
D38999/20WG41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AA Overview
D38999/20WG41AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT