D38999/20WG41AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG41AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
41
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
G
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
41
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Published :
Datasheets
D38999/20WG41AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG41AA Overview
D38999/20WG41AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG41AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT