D38999/20WG39SN
Mfr.Part #
D38999/20WG39SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 39POS CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
21-39
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
39
Contact Finish - Mating :
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
G
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WG39SN
Conesys D38999/20WG39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39SN Overview
D38999/20WG39SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER