D38999/20WG39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Number of Positions :
39
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
39
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39SN Overview
D38999/20WG39SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER