D38999/20WG39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG39SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
39
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
39
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WG39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39SN Overview
D38999/20WG39SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER