D38999/20WG39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
39
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39SN Overview
D38999/20WG39SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER