D38999/20WG39SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WG39SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39SN Overview
D38999/20WG39SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER