D38999/20WG39SEL
Mfr.Part #
D38999/20WG39SEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
E
Factory Lead Time :
12 Weeks
39
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Gender :
Receptacle
yes
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Body Plating :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Reach Compliance Code :
not_compliant
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG39SEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SE-LC Overview
D38999/20WG39SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT