D38999/20WG39SE-LC
Mfr.Part #
D38999/20WG39SE-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
39
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Bulk
Contact Type :
yes
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Reach Compliance Code :
not_compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SE-LC Overview
D38999/20WG39SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT