D38999/20WG39SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
39
Shell Size, MIL :
G
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
39
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WG39SE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SE-LC Overview
D38999/20WG39SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER