D38999/20WG39SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Number of Positions :
39
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
39
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20WG39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded