D38999/20WG39SD
Mfr.Part #
D38999/20WG39SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG39SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Current Rating :
13A
Datasheets
D38999/20WG39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39SD Overview
D38999/20WG39SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SD Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER