D38999/20WG39SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
D38999/20WG39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39SD Overview
D38999/20WG39SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER