D38999/20WG39SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
39
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Empty Shell :
Number of Positions :
39
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39SD Overview
D38999/20WG39SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER