D38999/20WG39SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
39
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
G
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
D
Number of Positions :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20WG39SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WG39SD Overview
D38999/20WG39SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER