D38999/20WG39SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
G
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20WG39SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SC-LC Overview
D38999/20WG39SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT