D38999/20WG39SCL
Mfr.Part #
D38999/20WG39SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
Bulk
Body Plating :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Published :
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG39SCL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SC-LC Overview
D38999/20WG39SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT