D38999/20WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39SC
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
39
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Shell Size - Insert :
21-39
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
40.1mm
Number of Positions :
39
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Quantities :
37,2
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Contact Size :
2016
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.77mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Empty Shell :
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
D38999/20WG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39SC Overview
D38999/20WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER