D38999/20WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Depth :
40.1mm
Orientation :
C
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
39
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Published :
2001
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
21-39
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
G
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Length :
32.77mm
Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
Contact Quantities :
37,2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded