D38999/20WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Quantities :
37,2
Total Number of Contacts :
39
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2001
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
21-39
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Length :
32.77mm
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Depth :
40.1mm
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
HTS Code :
Number of Positions :
39
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39SC Overview
D38999/20WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER