D38999/20WG39SC
Mfr.Part #
D38999/20WG39SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 SKT RECP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Color :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
39
Pbfree Code :
Depth :
40.1mm
Contact Quantities :
37,2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Flange
Empty Shell :
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
21-39
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Contact Size :
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
32.77mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39SC Overview
D38999/20WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER