D38999/20WG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WG39SC
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
No
Current Rating :
13A
Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Positions :
39
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mixed Contacts :
Published :
2001
Total Number of Contacts :
39
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel, Wall
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Size :
Length :
32.77mm
Depth :
40.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Quantities :
37,2
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WG39SC Overview
D38999/20WG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER