D38999/20WG39SB
Mfr.Part #
D38999/20WG39SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
No
Current Rating :
13A
39
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20WG39SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WG39SB Overview
D38999/20WG39SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER