D38999/20WG39SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
39
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Number of Positions :
39
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Published :
2007
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
21-39
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Contact Size :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WG39SA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WG39SA-LC Overview
D38999/20WG39SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER