D38999/20WG39PNL
Mfr.Part #
D38999/20WG39PNL
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WG39PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WG39PN-LC Overview
D38999/20WG39PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WG39PN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WG39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT