D38999/20WG39PN
Mfr.Part #
D38999/20WG39PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39PN
Manufacturer :
Corsair
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Shielded
Depth :
40.1mm
COPPER ALLOY
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
yes
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Contact Style :
Pin
Current Rating :
13A
Contact Quantities :
37,2
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.77mm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WG39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WG39PN Overview
D38999/20WG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WG39PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WG39PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER