D38999/20WG39PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WG39PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
39
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
39
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WG39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG39PE Overview
D38999/20WG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER