D38999/20WG39PE
Mfr.Part #
D38999/20WG39PE
Description
D38999/20WG39PE
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
39
Color :
Olive Drab
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Military
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Termination :
Bulk
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Self Locking
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
E
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WG39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG39PE Overview
D38999/20WG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER