D38999/20WG39PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WG39PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 39C 37#20 2#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
Mount :
Flanges
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
39
Applications :
Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Self Locking
Number of Positions :
39
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WG39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WG39PE Overview
D38999/20WG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WG39PE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WG39PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER